Yetki Ayarları

Simsar sistemi genel olarak yetkilerle işleyen bir sistemdir. Yetki olmayan bir pencere veya işlem klasik programlarda olduğu gibi kapalı değil, hiç üretilmemiştir. Dolayısıyla çalıştırılan her program yetki durumuna göre diğer programdan farklı bir yapıya sahiptir.

Firma üyelik paketlerinin herbirinde farklı miktarlarda yetkiler vardır. Bu yetkiler üyelik paketi satın alındığında bir yıllığına firma sorumlusuna devredilir. Yıl tamamlanınca da otomatik olarak yetkiler alınır. Üyelik bitiş gününden önce yenilendiğinde yetkiler alınmadan süreç uzatılmış olur.

Önemli

Firmanızın işlemlerinin kesintisiz devam edebilmesi için üyeliğinizi bitiminden enaz 1-2 gün önce yenilemek gerekir.

Üye olan firmaya verilmiş olan tüm tüm yetkiler sorumluya devredilmiş olarak sistem açılır. Firma sorumlusu bu yetkilerin tümünü veya bir kısmını yeni tanımlayacağı pozisyonlara devredebilir ve bu bu pozisyonlarda getireceği personelinin bu yetkileri kullanmasını sağlayabilir.

Bu durumda tüm sorumluluk üye olan firmanın sorumlusunun olacağından dolayı bu yetkileri paketler halinde oluşturup devrederken dikkat etmeli ve ne eksik ne de fazla yetki vermelidir.

Yetki paketleri oluşturmak için Ayarlar menüsünden Yetki Ayarları seçilerek açılan pencereden Yetki Grupları tabına geçilir. Yetki grupları kısmında ekli olan Tam Yetki paketi görülmektedir. Bu paket sorumlunun sahip olduğu yetki paketidir. Bu listenin alt kısmından isim verilerek Yeni Yetki Grubu Ekle buttonuna basılarak yeni bir grup eklenir.

Grup eklendikten sonra üst kısımdan seçilerek alttaki tüm yetkiler listesi çift tıklanarak istenilen yetkiler bu pakete eklenir.

Gerekli gruplar ayarlandıktan sonra Personel Yetki Ayarları tabına geçerek organizasyon şemasındaki çeşitli pozisyonlar seçilerek alt kısımdan uygun yetki grubu seçilerek Pozisyona Yetki Grubu Ekle buttonuna basılıp eklenir.