Servis İşlemi

Hizmet sektörüne yönelik çalışan firmalar sürekli, diğer sektörlerdeki firmalar ise sıklıkla müşterilerine klasik veya teknik düzeyde servis hizmeti vermektedirler. Servis hizmeti muhasebe açısından ürün alış satışından biraz da olsa farklılık göstermekte olduğu gibi, biçim olarak da sektörlere, hatta firmalara göre değişmektedir

Servis işlemlerini yapabilmek için de öncelikle bu işe uygun kategorinin seçilmesi ve ürün tanımlankması veya fiyatlandırılması gerekmektedir. Daha sonra da servi işlemi sırasında kaydını girmek istediğimiz başlıkları servisin özelliklerine sistem kısmından ekleyerek servisin yapısı oluşturur. İlk kayıt sırasında bu özelliklerin bir kısmı Simsar fizibilite sistemi yardımıyla otomatik olarak eklenmiş olabilir. Eğer bu eklenen özellikler işinizi görebilecek durumda ise herhangi bir ekleme yapmanıza gerek kalmayabilir.

Servis ürünlerine seri numarası verilmeden işlem yapılabileceği gibi, herhangi bir servis sağlayıcı ile çalışılıyorsa bu durumda bu sağlayıcının maliyetini de tam olarak yansıtabilmek için ürünlere seri numarası verilerek de giriş çıkış yapılabilir.

Bütün bu ayarlar yapıldıktan sonra Alış, Satış ve İade işlemlerinde olduğu gibi Market’te İşlem kısmında iken üst taraftan Servis’ e basılarak yeni bir servis işlemi oluşturulur.

Örnek Servis Formu

../_images/servis1.png
  1. İşleme müşterinizi girdikten sonra adres ve telefon numarasını seçebilirsiniz. Servis durumları değiştiğinde müşteriyi bilgilendirebilirisiniz.

  2. Servis Durumları. Ana ekranda servis durumlarına göre sıralayabilirsiniz.

  3. Maliyetler.

  4. Eğer müşteri ürünü sizden aldı ise direk seri numarasını girebilirsiniz veya ürünü girerek seri numaralarından seriyi seçebilirsiniz. Eğer ürünü sizden almadı ise yeni bir servis ürünü tanıtmanız gerekir.

  5. Malzeme ve işcilik.

  6. Servis bilgileri. Burası Servis fişindeki bilgiler için doldurmanız iyi olur.

7. Servis Fişi

  1. bölgedeki listeye basarak hazır forumlardan birini seçtikten sonra Önİzle butonuna basarak görebilirsiniz.

Örnek olarak teknik servis formu.

../_images/servis2.png